Beszámoló a 6. Magyar Protestáns Teológiai Konferenciáról és a NyEMRLSz Küldöttközgyűléséről
Beregszász, Kárpátalja, 1998. szeptember 4.-9

Dr Békássy N Albert

A nyugateurópai magyar protestáns egységet örömmel tudatosítandó teológiai konferenciára szombattól szerdáig, mintegy 50 résztvevő (KÉP-1) 15 ország állampolgára három kontinensről gyűlt egybe ezúttal a kárpátaljai Beregszászon (KÉP-2). Erőfeszítést ígényelt az utazás és nemkevésbé az szállodai elszállásolás, de a résztvevők örömmel voltak együtt a kárpátaljai sokat szenvedett református egyház tagjaival és felelőseivel. Sokan segélyakcióval kötötték egybe a konferenciai részvételüket. A Debrecenben összegyülekezett csoport útközben megtekintette a XVIII. században épült impozáns nyíregyházi evangélikus templomot.

A konferencia megynyító istentiszteletén Gulácsy Lajos (KÉP-3) nyug. püspök az I.Mózes 16. alapján szolgált. Igehirdetésében hangsúlyozta, hogy Kárpátalján mindig fontos volt Isten tanácsa. Ez volt erőforrásuk a nehéz időkben és Isten tanácsának követése ma is a legfontosabb, amely mindenütt azonos, bárhol is éljünk. A szétszórtságban és széttagoltságban élő magyarokat is ez kell, hogy összekapcsolja.

A kárpátaljai református egyház múltját és jelenét Horkay László püspök (KÉP-4) mutatta be. Kárpátalja kezdte elsőként követni őseink lakta területen Kálvin és Zwingli tanait. Az ellenreformációig itt mindenki református volt. A jelenről szólva kiemelte, hogy a megnyílt határok alkalmat kínálnak kelet és nyugat közötti kapcsolatok kiépítésére. Végül utalt a jövő feladataira is. Közös egyházi és társadalmi követelmény nemcsak templomok, de az iskolák, szeretetotthonok és egyébb új létesítmények beindítása, ezek egyházi kezelése úgy az őslakosság, mint a cigányok és ukránok javára.

A vendéglelkipásztorok a közbeeső vasárnap istentiszteleten szolgáltak a kárpátaljai gyülekezetekben. A küldöttek is beszámoltak ezek keretében a nyugateurópai gyülekezeteik életéről. A résztvevők felkereshették a magyar történelem mérföldjelző emlékhelyeit is. Megtekinthették a Vereckei hágót (KÉP-5), a Szolyvai emlékművet, a Munkácsi várat és a várost, a nagydobronyi gyermekotthont, cigánytemplomot, stb. Minden résztvevő a kárpátaljai reformátusság élniakarásának bizonységtételét vihette magával.

A megjelent lelkészeken kívül számos presbiter és gyülekezeti tag részvétele hozzájárult a jól sikerült konferencia lelki értékeinek továbbviteléhez. Tőkés László (KÉP-6) püspök, a MRVSz elnöke, aki mandátuma tartamára a NyEMRLSz tagja, meglátogatta a konferenciát melyen először volt észtországi résztvevő is. Az ú.n. "felekezetenfelüli" magyar lelkigondozásról Pátkai Róbert angliai ev. püspök beszámolója hangzott el. A Magyarok Világszövetsége (MVSz) és a most megválasztott Magyar kormány felelősei elkötelezettséget éreznek ökuménikus magyar egyházi szervezet felállitása. A KK többségi szavazattal szándéknyilatkozatot tett ökumenikus tartalmú javaslatot kidolgozására, mely a magyar diaszpora lelkigondozásának megoldását egyetemes magyar ügynek és közös felelősségnek tekinti.

A KÉMELM és a NyEMRLSz most olyan szándékkal vált el, hogy a jövőben gyülekezeti szinten szorosabbá kívánja kovácsolni az együttműködést. Annak ellenére, hogy nyilvánvaló a két nyugateurópai lelkigondozó szervezet mássága, az egymást kieégíszítő egység, a közös múlt és a történelmi egyházi háttér egybekovácsolja a gyülekezeti tagokat. Ezért konkrét megvalósítási terv született közös Nyugateurópai Magyar Protestáns lelkigondozás létrehozatalára. Pátkai R., Jóob O., Varga P. és Sóos M. közös tervet terjesztenek egy éven belül a két szervezet elé, mely a kölcsönös munkaigény kielégítésére gyülekezeti szinten a jövőbeni szorosabb együttműködés formáit és gyakorlati megvalósítását kell tartalmazza.

Molnár-Veress Pál stockholmi lelkipásztor, szept. 8-án az esti áhítat keretében foglalkozott a délvidéki háború gondjaival majd a résztvevők közösen imádkoztak a koszovói békéért. Az úrvacsorával egybekötött záróistentiszteleten (KÉP-7) Pátkai Róbert a Lukács 4:14-29. alapján szolgált. Igehirdetésében utalt arra, hogy Isten szavát kell továbbadnunk mely más megvilágításba helyezi a körülöttünk lévő világot. Mássá válhat a világ, másként láthatjuk az életet. Nemzeti imánk éneklésével ért véget a konferencia, melynek élményszerű örömei és a vendéglátók szeretete könnyen elviselhetővé tették a volt állami szálloda mostoha körülményeit.

Szundy László atyánkfia fényképeiből (Külön katalógus) készült válogatás honlapunkon örökíti meg a konferencia mozzanait.

Jézus a világ piacán, VI. Magyar Protestáns Teológiai Konferencia "Ti kinek mondotok engem?"

Mk 8, 27-29 alapígével "Jézus a világ piacán" bökmondattal 1986. óta hatodik alkalommal került sor közös magyar református és evangélikus nyugateurópai teológiai konferenciára, melynek szervezői a Nyugateurópai Magyarnyelvű Református Lelkigondozó Szolgálat - NyEMRLSz és testvérszolgálata, a Külföldön Élő Magyar Evangélikus Lelkigondozók Munkaközössége - KÉMELM.

A bevezető előadást Gémes István (KÉP-8) Stuttgarti nyug. ev. lelk. tartotta, aki egyfajta egyéni hitvallásként, arra a kérdésre és Ti kinek tartotok - melyik Jézusban hiszünk? mintegy "árúelemzésel" válaszolt. Szabó Dániel lelkes "piackutatása" követett a világmisszióról szóló személyes bizonyságtétellel, arra válaszolva Kell-e még Jézus a világ piacán?

A keresztyénségnek nyilván egyetlen lehetősége van a megmaradásra: minden másról megfeledkezve csak Jézust hirdetni! Amennyiben kivennénk Jézust a mondanivalónkból, akkor semmink nem marad. Lehetünk bár kitünő szervezők, jó tanácsadók, de Jézus nélkül csupán egy humanitárius egyesületté zsugorodunk. Nem lehetünk keresztyének! Az XX. század második fele, az első keresztyénekhez hasonlóan, robbanásszerüen átrajzolta a a keresztyénség világtérképét. Ez a Kárpátmedencében aligha volt érzékelhető a közelmúlt beszorítottsága miatt. Isten országa növekedéséről kevés információ került napvilágra, de arról már végképp csak töredéknyi tájékoztatás, hogy Jézus egyre inkább kell az arab világnak, Kínának, Ázsiának és Dél-Afrikának.

Szabó Dániel előadása végén csokorba szedte a kárpátaljai vonatkozásokat. Európában az itteni reformátusság volt leginkább halálra ítélve. Mégis, ez a világ lett a leghitelesebb sok sok szenvedése miatt. A legteljesebb ortodox világban is helyet kapott az ébredés. Az újra talpraálló egyház, e világ térképén minden letaposottsága ellenére végül, de nem utolsó sorban, létrehozta a maga szociális hálóját (kórházak, iskolák, árvaházak, öregotthonok) és a cigányok közötti missziójával pedig az egyházak évszázados tartozását törleszti.

"Jézus az interneten" (Bogdányi Gábor előadásának szövege ->>)

Három anyaországi informatikus szakértő vendégelőadóként vett részt a konferencián és szólt az információtovábbítás internetes lehetőségeiről. A nagy érdeklődést kiváltó előadás sorozat bevezetője, Bogdányi Gábor előadása naprakészen felkerült a NyEMRLSz honlapjára. Szinte a nagy nyugateurópai magyarajkú szórványközösség mindennapjaira vonatkoztathatta előadása három alapelevét: úgymint a mi Istenünk kommunikativ Isten, továbbá a keresztyén közösségek számára a kezdetek óta fontos volt a kapcsolattartás és végül, az elszigeteltségben élő helyi közösség e kapcsolattartás által, nem esett ki a nagy egészből. Két jelenlevő szakértő koreferense volt az információtovábbítás új nagy lehetőségeiről szóló bemutatónak, ahol Szundy László a tehnikai háttér és etikai döntések fontosságáról tájékoztatott. Nt. Simonfi Sándor ref. lelk. pedig felvázolta annak apokaliptikus veszélyeit is, amelyet a nyerészkedés irányításával működtethető globális információ jelenthet.

A NyEMRLSz 1998-as Küldöttközgyűlése (KK)

Világi elnök és a küldöttek köszönetet mondtak házigazdáiknak, elsősorban Ft. Gulácsy Lajos nyug. püspök úrnak és a kárpátaljai református testvéreknek A küzdő és sokat szenvedett kárpátaljai Anyaszentegyház első számú felelőseként pedig szeretettel köszöntötték ft. Horkay László püspök urat az igei jókívánsággal És 60, 1-3,: ”Kelj fel, világosodjál, mert eljött világosságod, és az Úr dicsősége rajtad feltámadt. Mert ímé sötétség borítja a földet és éjszaka a népeket, de rajtad feltámad az Úr és dicsősége rajtad megláttatik. És népek jönnek világosságodhoz és királyok a néked feltámadt fényességhez!"

Csiha Kálmán püspök úr, a MRETZs lelkészi elnöke hálásan megköszönte a meghívást és a távolból köszöntötte a megjelenteket. Köszöntésüket kűldve kimentésüket kérték Nt. Menkené Pintér Magdolna Hannoverból, Nt. Péter Iván Baselból, Nt. Hermán János TD Belgiumból, Nt. Békássy Zoltán nyug. délvidéki esperes Lundból, Nt. Póth Emil nyug. lelkp. a Délvidékről, Szöllősy Pál Svájcból, Urbán Ákos Hollandiából, Tanító Béla Finnországból, Patrauskiené Túrai Léda Litvániából, Puhán Géza Szlovéniából.

Az ezredfordulóra

Világi elnök elmondta, hogy egyetemes egyház csak ott van, ahol helyi egyházak vannak, s az egyházat az teszi egyházzá, ami a helyi egyház bizonyságtételében (martyria) istentiszteletében (leitourgia), közösségében (koinonia) és szeretetszolgálatában (diakónia) történik. Az egyház a helyi egyházak olyan családja, melynek minden tagja nyitott a mások szükségeire és kész arra, hogy lelki s anyagi javait velük megossza. Tudnak egymásról, egymást látogatják és érzik az együvétartozást s ezt munkálják. Tartalmas Internet honalpunk eme elképzelésünknek ad anyagi megvalósulási formát!

A missziói egyház mindenütt a világon ezt szolgálja. Mi is Nyugat-Európában. Ennek a lelki országnak földi konzulátusai az egyes gyülekezetek. Minden gyülekezet amíg benne tisztán hirdetik Isten országa üzenetét, az Ígét és komolyan megtartják Isten országa rendjét, hivatali állomása Isten országának. A külső templomban összegyűlt hívek belső temploma épül s a gyülekezet a maga láthatatlan lelki szövedékében belefonódik a láthatatlan anyaszentegyházba, a szentek egyégébe. Látjuk-e egyre világosabban Isten csodálatosan szép tervét? Látjuk-e és elfogadjuk-e ezen belül azt a helyet, amit Ő jelölt ki a számunkra? Elfogadjuk-e Tőle az ezzel járó szenvedéseket? És tudjuk-e egyedül Őt dicsőíteni mindazért, amit O cselekedett? Mostani szolgálatunkban, a vele járó szenvedések között jó, ha mindenen túllátva ezt is a szemünk előtt tartjuk. Van egy szép énekünk, amely Isten nagyságát is, meg azt is, hogy a szenvedések között hogyan bízhatjuk rá magunkat, szépen megfogalmazza (MRE énekeskönyve 265,1 ének): Hagyjad az Úr Istenre
Te minden útadat.
Ha bánt szíved keserve,
Ő néked nyugtot ad.
Ki az eget hordozza,
Oszlat felhőt, szelet,
Napját rád is felhozza,
Atyád ő, áld, szeret.

Életünknek egyetlen meghatározó szolgálata lehet, ez pedig az Isten Igéjének szolgálata. Isten igéjének kimeríthetetlen gazdagsága, térben és időben mindig megújuló színű üzenete adja meg minden egyházi szolgálat alapját. Határozzuk hát meg cselekvési naptárunkat és tervezzünk félelemmentesen! Ennek tudatában folytassuk a marmadik milléniumban is azt a szolgálatot, amelyet hitvalló elődeink jó félévszáddal ezelőtt elkezdtek.

A Magyar Református Egyházak Tanácskozó Zsinata MRETZs

Kapcsolatunk a Magyar Református Egyházak Tanácskozó Zsinatával jól működik. Szolgálatunk a körleveleket, meghívókat és jegyzőkönyveket rendszeresen megkapja. Aktívan részt vállalunk a munkából: az Elnökségi űléséken rendszeresen képviseltetjük magunkat. Szolgálatunk zsinati tagjai hivatalból a társelnökök ill helyetteseik. A Zsinat munkabizottságainak tagjai pedig: Dr Tóth Miklós, egyházjogi bizottság, Tüski István, iskolaügyi bizottság, Jancsó Jeromos, sajtóbizottság, Jaskó Irén és Salánki Tibor, presbiteri bizottság s Dr Békássy N Albert, a második nemzedék bizottság tagja.

Az idei aug. 11-i zsinati űlésszakon alelnökünk Lázárné Dalma-Enikő Nt Asszony, Jancsó Jeromos Nt úr és Ormós Ajtony képviseltek. Két napirendi pont közvetlen érintett bennünket. Szolgálatunk Nagyváradon 1996-ban 400 (négyszáz) US dollár évi hozzájárulást ajánlott meg MRETZs javára. Ezt 1997-ben kérték be először az idén esedékes összeggel együtt, ezek felét Hollandia állta. A tagsági díj kapcsán az ú.n. "arányosításáról" korábban a költségvetés 1%-ra szóló javaslat született, de lévén, hogy a NyEMRLSz-nek nincsen sem közös pénzügyi gazdálkodása, sem közös költségvetése, ez nem lehet irányadó. Marad csupán önkéntes megajánlás teljesítése.

A másik ügy a bécsi lelkészi állás és utánpótlás gondja, ami nyilván félreértéssel került a napiredi pontok közé. Bár értélkelendő a MRETZs segítőkészsége, de azt megoldani csak a helyek tudják és a párisi gond tavalyi példáján okulva, csínján kell bánni e kérdésekkel.

Magyar Református Világszövetség MRVSz Nyugateurópai Területi Része nem fogadta el Tőkés László elnök lemondását

Tőkés László elnök úr az 1996-os örségváltás óta, mandátuma tartamára tagja a NyEMRLSz-nak és első alkalommal vett részt a Területi Rész Küldöttközgyűlésén (TR KK). Napirenden szerepelt a MRVSz Budapesten tartott 1998-as Elnökségi-Választmányi és Vezetőségi üléséről szóló küldött-beszámoló, valamint Dr Békássy N Albertnek, a területi rész elnökének jelentése. Tőkés elnök úr szólt ( Tks-expose KÉP-9) a MRVSz paradigmaváltásáról és munkájának nehézségeiről. Heves vita során nyilvánvalóvá vált a magyar reformátusság szemléletében óriási gondot jelentő nemzeti dimenziókban való gondolkodás hiánya, a MRVSz megoldatlan a pénzügyi támogatása. A kölcsönös és sokszor jogos bírálatok véleményt formáló szerepe is tisztázódott, amelyek gyakran elferdítve kerültek a nyilvánosság elé. Hivatkozással a jelenlegi áldatlan állapotokra, Tőkés püspök úr lemondott a MRVSz-beni elnöki tisztéről.

A TR KK nem fogadta el Tőkés elnök úr lemondását és állásfoglalásának újraértékelésére kérte őt föl. Egyszeri 500 SFR-os gyorssegélyt szavazott meg a nagyváradi hivatal működtetésére, azzal az előfeltétellel, hogy a MRVSz jellegében, szervezeti felépítésében és működésében ft Tőkés Elnök úr vezetésével a világ reformátusságát koncentrikus körökben összekapcsoló tényező maradjon s egyben összefogója is legyen a központtól kifutó centrifugális és a központ felé igyekvő centripetális erőknek. Ahoz, hogy küldetésünket együtt és egyetemesen élhessük meg, ismételten megfogalmazódott a kölcsönös ígény arra, hogy a MRVSz jövője a diaspora életében szükségszerűen bekövetkezendő keresztyén paradigmaváltás folyamatos megvalósítása legyen koncentrikus körökbe összefogva a diasporát. Legfontosabb az összetartozás és összetartás munkálására nevelő kölcsönos anyagi-szellemi-lelki segítségadás ( Tks-én KÉP-10).

A diaspora világszerte ismét kiált: elvárjuk, hogy problémáinkat megértésék s ha lehet, orvoslásra is találjanak. De magukra hagyatottságukban feladatuknak egyedül megfeleni képtelenek. Figyelemmel kisérjük a Kárpátmedence református egyházainak helyzetét, azok fejlödéséhez tehetségünkhöz képest hozzájárulunk. Saját gondjaink - szervezeti, anyagi és utánpótlási nehézségeinkhez pedig az "otthoniak" megértését kérjük és őket tájékoztatjuk. Elvárjuk a kárpátmedencei tömbreformátusságtól a nagyvilág összmagyar reformátussága felé forduló missziói elkötelezettséget, hogy a kisebbségi magyar reformátusok evangélizálása is megelevenedésre váró feladatatává váljék. A szórványmagyarságnak az anyaország (az egykori Magyarország és az utódállamok) iránti sokféle kínokkal küzdő viszonyulásával pedig tovább is foglalkoznunk kell.

Tervek

Döntés született az elkövetkezendő évek munkarendjéről, 1999. október 11--14. (hétfő d.u. -- csütörtök d.e.) a délnémetországi Oberwaizban (Bayreuth) kerül sor a NyEMRLSz gyülekezeti találkozóval egybekötött teológiai konferenciájára és a KK-re. Lázár Dalma Enikő, lelkészi alelnök vállalta a házigazda és szervező feladatát. A konferencia vezérigéje: Jakab 2,12 "Úgy beszéljetek és úgy cselekedjetek, mint akiket a szabadság törvénye ítél meg." A KK felkérte vendégelőadónak Pátkai Róbert, a KÉMELM elnökét s koreferensnek pedig Drs ifj. Tüski Márta.

A Jugoszláviai Református Egyház elnökségének meghívására pedig a KK elvileg elfogadta, hogy 2000-ben a délvidéki Bácsfeketehegyen - Feketicsen kerüljön megrendezésre a NyEMRLSz teológiai konferenciája. Az időpont utólagos meghatározásakor a délvidéki konferencia nem ütközhet a MRVSz legközelebbi, IV. Világtalálkozójának, ill. a magyar keresztyénség kétezres évfordulójának ünnepi rendezvényeivel.