Koszorúzás Amsterdamban Michiel de Ruyter tengernagy sirjánál a Nieuwe Kerk-ben
EMBARGÓ: 2006. FEBRUÁR 14. 10.30 óra.
Hága, 2006. február 11.
1676. február 11-én, 330 évvel ezelőtt Michiel de Ruyter holland tengernagy 26 magyar protestáns lelkészt (21 reformátust és 5 evangélikust) szabadított ki a nápolyi alkirály gályáiról. Őket a Habsburg ellenreformáció ú.n. ‘vértörvényszékein’ hitük miatt gályarabságra ítélték. Sorsuk az egész akkori Európában nagy felháborodást váltott ki. Ruyter admirális a holland Államtanács utasítására járt el.
A nagy tengernagy röviddel a magyar lelkészek kiszabadítása után – melyet élete legnagyobb győzelmének nevezett -, 1676. április 29-én, a siracusai tengeri csatában elszenvedett súlyos sebesülés következtében elhúnyt.
A lelkészeknek Ruyter tengernagy által történt kiszabadításának az emléke mindmáig erősen él magyarok körében. Erről az eseményről magyar protestáns templomokban, különösképpen a Kárpátmedencében a legkisebb falvakban is, évente a Reformáció Emlékünnepén (oktober 31-én) rendszeresen megemlékeznek. E történelmi tett emlékét őrzi a Debrecenben álló Ruyter-emlékmű, amely egyben a Hollandiával való összetartozás jelképe is.
A gályarabok kiszabadításának 330. évfordulója alkalmából 2006. február 14-én délelőtt 9.30 órakor Magyarország hollandiai nagykövete, Szentiványi Gábor úr őexcellenciája, továbbá az M.A. de Ruyter alapítvány nevében S.W. van Idsinga, nyug. ellentengernagy, elnök és F.P.J. de Ruyter de Wildt, titkár, mindketten Ruyter tengernagy leszármazottja, valamint Prof. Dr. Kibédi Varga Sándor Áron, a Hollandiai Magyar Szövetség elnöke és Tüski István ref. lelkész, a Hollandiai Protestáns Keresztyén Lelkigondozói Szolgálat lelkésze rövid ünnepség keretében koszorút helyezett el Michiel de Ruyter tengernagy sírjánál az amszterdami ‘Nieuwe Kerk’ templomban.
{gallery}images/pdf/2006/koszoruzas/{/gallery}